Glista ludzka co to takiego?

   Pasożyty to organizmy, które wykorzystują do życia lub zdobywania pokarmu inny organizm. Infekcje pasożytnicze stają się coraz większym problemem wśród ludzi. Wykrywalność pasożytów u ludzi rośnie a przypisuje się to dokładniejszym technikom wykrywania  oraz szerzącej się wiedzy o pasożytach. Infekcje pasożytnicze dotykają wielu z nas, często jednak pozostają niewykryte. 

Nadal popularne jest stwierdzenie: Skoro nie byłam/em w krajach tropikalnych, to kwestie pasożytów mnie nie dotyczą! 


NIC bardziej mylnego!


   Glista ludzka (Ascaris lumbricoides) wywołuje najczęstszą chorobę pasożytniczą na świecie. Częstotliwość występowania jest najwyższa u dzieci w wieku od 2 do 10 lat i spada w starszych grupach wiekowych. Sugeruje się, że na całym świecie zakażonych jest od 807 milionów do 1,4 miliarda ludzi

Glista ludzka jest pasożytem żyjącym w jelicie cienkim. Jest przyczyną choroby  glistnicy lub askariozy. Jest to pasożyt, który może dożyć nawet dwóch lat, może osiągnąć  od 15 do 35 mm długości i od 2 do 4 mm średnicy. Występuje na całym świecie, a jej jedynym żywicielem jest człowiek. Do zakażenia dochodzi w wyniku spożycia jaj pochodzących z zanieczyszczonych rąk, warzyw, owoców lub innych produktów zanieczyszczonych kałem lub glebą zawierającą jaja glisty.  


Cykl życiowy glisty;


 

   Jaja glisty dostają się wraz z kałem do gleby, gdzie przy sprzyjających warunkach (odpowiednia temperatura,  wilgotność, dostępność do tlenu) rozwija się w jaju larwa inwazyjna. Spożycie takiej formy skutkuje infekcją glisty. Po połknięciu przez człowieka dzięki działaniu naszych enzymów trawiennych, dochodzi do wydobycia larw, które następnie wędrują do jelit.  Penetrują ścianę jelita i dostają się do naczyń krwionośnych, którymi dostają się poprzez wątrobę, serce i płuca do tchawicy oraz jamy ustnej. Larwy w wyniku odruchu kaszlu wraz z plwociną dostają się do żołądka. Larwy z jelit docierają do żołądka a następnie ponownie do jelit w ciągu 10-14 dni. To właśnie w jelitach rozpoczyna  się produkcja jaj. Pasożyty te mogą wytwarzać nawet do 200 tyś. jaj na dobę!

 

Jak mogę się zarazić?

 • Spożycie warzyw lub owoców z jajami pasożytów.
 • Nie umycie rąk po pracy w ogrodzie (wysokie  ryzyka obecności jaj w glebie), następnie spożycie posiłku lub dotykanie ust.

 • Przeniesienie jaj z innej osoby.
 • Spożycie zanieczyszczonej wody.

Co powinno Cię zaniepokoić?

   Zakażeniu mogą towarzyszyć różne objawy. Im dłużej pasożyt bytuje w naszym organizmie, tym więcej objawów sie pojawia. Objawy, które mogą oznaczać infekcję glistą to bóle głowy, silne migreny, przewlekłe  zmęczenie, przewlekły kaszel, brak łaknienia, bóle brzucha, zaburzenie rytmu wypróżnień, wzdęcia, wodniste stolce, zapalenie woreczka żółciowego. U dzieci dodatkowo niespokojny sen, pobudliwość ruchowa, zmiany skórne. Objawy zakażenia glistą: • wzdęcia, 
 • gazy,
 • biegunki,
 • zaparcia, 
 • kaszel, 
 • bóle gardła
 • nasilenie objawów chorób autoimmunologicznych.


Konsekwencje infekcji.


   Oczywiście glista nie jest dla naszego organizmu obojętna, splątana masa robaków, będąca wynikiem ciężkiej infekcji, może prowadzić nawet do niedrożności jelit, szczególnie u dzieci. Niewłaściwie migrujące pojedyncze dorosłe robaki sporadycznie zatykają drogi żółciowe lub drogi trzustki, powodując zapalenie pęcherzyka żółciowego lub zapalenie trzustki. Do mniej powszechnych konsekwencji  możemy zaliczyć zapalenie dróg żółciowych, ropień wątroby i zapalenie otrzewnej. Glista wpływa destrukcyjnie na nasz mikrobiom oraz stan błon śluzowych przewodu pokarmowego.


Diagnostyka!


   Diagnostyka opiera się na badaniu kału polecam laboratorium Olimpiamed.  Badanie wykonywane jest z trzech próbek kału. Badanie należy wykonać u wszystkich domowników łącznie ze zwierzętami. Glistę można tez zaobserwować w kale lub na bieliźnie. Znane są w medycynie przypadki wychodzenia glisty z uszu czy nosa.

Leczenie:

Kurację przeciwpasożytniczą ustala lekarz i powinni ją przejść wszyscy domownicy łącznie ze zwierzętami. Najczęściej stosowane leki to:

 • Mebendazol 
 • Albendazol

 • Pamoat Pyrantelu.

   W trakcie kuracji jak i po powinno się przestrzegać reżimu higienicznego, czyli prać i prasować pościel każdego dnia, dezynfekować urządzenia sanitarne, dokładnie czyścić podłogę i dywan odkurzaczem oraz środkami dezynfekującymi itp.

 

Wsparcie leczenia:

   W trakcie kuracji należy zadbać o detoksyfikację organizmu, odpowiedni pasaż jelitowy, odpowiednią częstotliwość wypróżnień. Usunięcie pasożyta wiąże się z  wydaleniem wielu toksyn, których musimy się pozbyć. Dobrze  sprawdzi się tutaj iberogast oraz leki wspierające wydzielanie żółci. Nie zapominajmy o wątrobie, której sprawne działanie będzie kluczowe w usuwaniu toksyn pasożyta. W tym przypadku sprawdzi się  wyciąg z ostropestu plamistego czy NAC.


Dieta w infekcji glistą.


   Dieta w trakcie leczenia nie wymaga większych restrykcji. Sugeruje się jednak, aby była to dieta lekkostrawna, dzięki czemu  trawienie, które jest utrudnione w przypadku infekcji glistą będzie łatwiejsze. W diecie unikaj surowych warzyw i owoców. Staraj się gotować, unikaj smażenia. Zalecaną konsystencją posiłku jest krem, puree, koktajl. Zadbaj o odpowiedni czas poświęcony na zjedzenie posiłku oraz zadbaj o sen i regenerację. Zaleca się usunięcie cukrów prostych, czyli należy unikać słodyczy i słodkich przekąsek. Bardzo ważne jest też nawodnienie organizmu, zatem zadbaj o odpowiednią podaż wody!

Skąd mam wiedzieć, że pozbyłem się pasożyta?

O pozytywnym zakończeniu leczenia nie świadczy jeden wynik negatywny. Wynik należy powtarzać 2-3 krotnie w odstępach czasu. Przez ten czas należy przestrzegać reżimu sanitarnego. 

 

Co po zakończeniu leczenia?

 

   Po kuracji należy zadbać o florę bakteryjną oraz o wsparcie naturalnych mechanizmów  obronnych. W walce z pasożytami bardzo ważne jest wsparcie wątroby i oczyszczanie organizmu ze względu na ilość toksyn jaką generuje pasożyt. Warto wprowadzić do suplementacji ostropest plamisty czy nopal, który wspiera wątrobę i oczyszczanie organizmu. Kuracja przeciwpasożytnicza nie jest obojętna dla mikrobiomu. Po kuracji należy wesprzeć swój organizm. Do suplementacji można wdrożyć takie suplementy jak l-glutamina, colostrum, laktoferyna, maślan sodu, probiotyki, celem  wsparcia  odbudowy mikrobiomu i błon śluzowych.  Jeśli pasożyty są przyczyną twoich dolegliwości np. sibo, azs, hashimoto i innych, to wyeliminowanie go, nie zawsze wiąże się z eliminacją wszystkich objawów.  Homeostaza organizmu zostaje zachwiana i należy zadbać o jej wyrównanie. Pomocne będą tutaj kwasy omega 3, witamina D3 i uzupełnienie niedoborów. Dietę jaką należy stosować po wyleczeniu pasożyta,  to dieta śródziemnomorska przeciwzapalna.

 

Podsumowanie:

Infekcje pasożytnicze to coraz częstszy problem, aby pozbyć się pasożytów i nie doprowadzać do zakażenia pamiętaj o:

 • Myciu rąk przed przygotowaniem jedzenia.
 • Nauce częstego mycia rąk u dzieci.

 • Myciu warzyw i owoców przed zjedzeniem unikaj jedzenia prosto z krzaka.

 • Myciu rąk po powrocie do domu.

   Glista oprócz negatywnego wpływu na jelita, mikrobiom, wątrobę może przyczyniać się do nasilenia chorób Hashimoto, AZS czy Łysienia Plackowatego.  Infekcja pasożytnicza może również być przyczyną SIBO i innych problemów jelitowych, dlatego podczas diagnostyki  tych schorzeń warto zwrócić uwagę na pasożyty. Należy pamiętać, iż diagnostyka może być trudna i zaleca się wykonywanie badań w specjalistycznych laboratoriach zajmującymi się tego typu badaniami.