Szaro, buro za oknem…i Ty czujesz się podobnie? Zmęczenie, brak motywacji, problemy z koncentracją, senność cały dzień? Niewątpliwie jesienna aura może sprzyjać chwilowym gorszym samopoczuciem, ale jeśli spadek energii trwa już o wiele dłużej nim pojawiła się jesień, a dodatkowo masz inne, towarzyszące temu objawy- to może być SYGNAŁ OSTRZEGAWCZY twojego organizmu, który manifestuje się właśnie ZESPOŁEM PRZEWLEKŁEGO ZMĘCZENIA!

Zmęczenie to niejako normalny stan rzeczy u ludzi XXI wieku. Czy aby na pewno normalny? To, że nauczyliśmy się z tym żyć i maskować kawą i energetykami to nie znaczy, że tak powinno być !

Kiedy zmęczenie sięga granic zenitu, trwa kilka miesięcy, sen jest nieregenerujący, masz do tego bóle kostno-mięśniowe, gorszą wydolność fizyczną, problemy z pamięcią i koncentracją, problemy trawienne, ciągle się przeziębiasz…SPRAWDŹ czy nie dotyczy cię CFS (Chronic Fatigue Syndrome)- Zespół Przewlekłego Zmęczenia. Jest to STAN CHOROBOWY, więc nie ma żartów, i sam odpoczynek może nie przynieść poprawy!

Stwierdzono, że CFS związany jest z przeciążeniem układu nerwowego, a mianowicie zaburzeniem na osi HPA (podwzgórze-przysadka-nadnercza), co prowadzi do objawów dysautonomii, mitochondriopatii i uogólnionego stanu zapalnego !! Istnieje szereg przyczyn CFS, najczęstsze to: przewlekłe infekcje (zwłaszcza wirusem EBV), przetrenowanie, zaburzony rytm dobowy, problemy z tarczycą, problemy z wątrobą, niedobory mikro i makroskładników, narażenie na długotrwały stres, narażenie na ciągłe promieniowanie sztucznym światłem niebieskim a najczęściej połączenie kilku czynników na raz !! Kluczem do powrotu do zdrowia jest zaadresowanie wszystkich możliwych dróg umożliwiających naturalną regulację organizmu: eliminacja stresorów i odciążenie pracy nadnerczy zadbanie o musztrę w dbaniu o rytm dobowy umiarkowany ruch na świeżym powietrzu bogato odżywcza , przeciwzapalna dieta z jak największą ilością naturalnych źródeł antyoksydantów wsparcie suplementację