Trądzik a hormony, czy jest jakiś związek

Jak najbardziej rola hormonów, a dokładnie androgenów jest bardzo dobrze udokumentowana w świecie naukowym.

Jakie hormony mogą mieć wpływ na stan Twojej skóry

Androgeny- wytwarzane są przez jajniki, jądra i nadnercza. Najbardziej aktywne metabolicznie androgeny to DHT i Testosteron. Jak androgeny wpływają na stan naszej skóry? Androgeny stymulują wzrost gruczołów łojowych i produkcję sebum. U kobiet z trądzikiem obserwuje się również wzrost DHES. Androgeny uważane są za głównych winowajców zmian trądzikowych o podłożu hormonalnym.

Progesteron wytwarzany jest głównie przez ciałko żółte, jego głównym zadaniem jest przygotowanie endometrium do zagnieżdżenia się zarodka oraz pozwala utrzymać ciążę. Progesteron hamuje aktywność enzymu 5-alfa-reduktazy, który odpowiada za przekształcenie testosteronu w DHT, dzięki temu może łagodzić zmiany skórne.

Estrogen powstaje głównie poprzez przemianę androgenów w estrogen za pomocą enzymu zwanego aromataza. Estrogen wpływa korzystnie na stan skóry poprzez: zmniejszenie wytwarzania sebum, wzrost SHGB, czyli globuliny wiążącej hormony płciowe. (Jak nazwa wskazuje wpływa na unieczynnienie hormonów m.in. testosteronu, co może wpływać korzystnie na stan skóry). hamowanie negatywnego wpływu androgenów na komórki łojotokowe.

Insulina jest to bardzo ważny hormon, który znacząco wpływa na stan Twojej skóry. Insulina stymuluje wzrost i dojrzewanie gruczołów łojowych. Co więcej, insulina hamuje wytwarzanie SHBG w wątrobie i dodatkowo wpływa pozytywnie na androgenezę w nadjajniknadnerczachach

Oczywiście trądzik nie zawsze jest związany z zaburzeniami hormonalnymi inne przyczyny, to: stan zapalny, problemy z tarczycą, dysbioza bakteryjna, stres, nieprawidłowa pielęgnacja skóry, a nawet infekcje bakteryjne.

Jaki z tego wniosek Zbadaj swoje hormony. W gabinecie 90% kobiet nie miało nigdy wykonanych badań hormonalnych mimo, iż zaburzenia hormonalne są widoczne gołym okiem. A czy ty badasz swoje hormony