Jak mężczyzna powinien przygotować się do ciąży ? Myślisz, że tylko kobieta ma wpływ na wasze potomstwo ?

Nic bardziej mylnego

Otyłość ma znaczący wpływ na jakość nasienia, badania potwierdzają, iż u otyłych mężczyzn występuje: obniżona a ruchliwość plemników, zmniejszona prawidłowość plemników, zwiększony poziom reaktywnych form tlenu w plemniku, zmniejszone stężenie testosteronu w surowicy zwiększone stężenie estradiolu.

Nieprawidłowa prozapalna dieta mężczyzn wpływa na integralność DNA plemnika, co wiąże się z zaburzonym rozwojem embrionalnym człowieka i zmniejszonym wskaźnikiem ciąż.

W badaniach na myszach potwierdzono, iż nieprawidłowa dieta ojca wpływa na problemy z płodnością nawet do dwóch kolejnych pokoleń!

Zatem jakość nasienia ma bardzo duże znaczenie dla poczęcia, ale również wpływa na dalszy rozwój dziecka. Zatem jak się przygotować.

Przypomnę podstawy, które były w pierwszym poście odnoszącym się do przygotowań do ciąży, czyli zadbaj o prawidłową masę ciała, redukcję używek i odpowiedni styl życia. Przegląd zdrowia, jakie badania wykonać? Morfologia z rozmazem, lipidogram, AspaT, ALT, 25(OH)D3, homocysteina, badanie moczu, testosteron wolny, testosteron całkowity i najlepiej SHGB. Czy wykonywać badanie nasienia? Można, jednak nie uważam, że jest to badanie obowiązkowe na początku starań, jednak jeżeli przez 6 miesięcy od rozpoczęcia regularnych starań nie mamy ciąży sugeruję wykonanie takowego badania. PAMIĘTAJ badanie nasienia wymaga przygotowań, powie Ci o nich Twój lekarz. Pamiętaj również, że nie powinno wyciągać się pochopnych wniosków po jednym badaniu, najlepiej jest wykonać 2-3 badania a następnie wyciągnąć wnioski. Wykonuj badanie w odstępie trzech miesięcy, dlaczego? Ponieważ cały proces produkcji nasienia trwa mniej więcej 3 miesiące, zatem od razu nasuwa się stwierdzenie, że mężczyzna powinien zacząć przygotowywać się nawet 3 miesiące przed rozpoczęciem starań.

Zadbaj o aktywność fizyczną, siedzenie z pilotem i piwkiem przed telewizorem nie poprawia jakości nasienia, a wręcz przeciwnie będzie znacząco pogarszać produkcję plemników. Pamiętaj, że zarówno nadmiar jak i brak aktywności będą wpływały na jakość nasienia.

Styl życia będzie miał również duże znaczenie w aspekcie jakości nasienia, odpowiedni czas na regenerację, dobrej jakości sen czy walka ze stresem jest jak najbardziej pożądana. Pamiętaj tez o tym, aby nie trzymać urządzeń eklektycznych w okolicy jader (laptop czy telefon), nie przegrzewać miejsc intymnych, gdyż zbyt wysoka tempera zaburza produkcję plemnikówu, unikaj również obcisłej bielizny.

Suplementacja- warto wspierać się w czasie przygotowań kwasami omega3, D3, probiotykami, ale również antyoksydantami, kwasem foliowym (który ma kluczowe znaczenie dla produkcji nasienia), czy innymi witaminami z grup B. Przydatne mogą okazać się również selen, cynk, czy witamina C, plus oczywiście wyrównanie niedoborów, które wskażą badania.

#dietamaznaczenie #płodność #facet #mężczyzna #dbajodiete #dbamosiebie #badanie #badajsieregularnie #stylzycia #plemnik #jakość #dietetykbydgoszcz